Igłofiltry

Igłofiltry to przewody rurowe podłączone do kolektora ssącego zakończone perforowaniami. Systemy odwadniania igłofiltrów umożliwiają obniżenie poziomu wód gruntowych, co pozwala na stworzenie suchego i stabilnego środowiska pracy. Ta sprawdzona metoda jest używana od wielu lat i znajduje wiele zastosowań – od małych wykopów po duże projekty budowlane. Igłofiltry są łatwe w instalacji, ekonomiczne i niezawodne. Można je wykorzystywać w różnych warunkach gruntowych. Po zainstalowaniu igłofiltrów zyskuje się odwodniony oraz bardzo stabilny grunt, umożliwiając tym samym prowadzenie efektywnych i bezpiecznych robót.

Jak działają igłofiltry?

Pojedyncze rury, zwane igłofiltrami, które mają zazwyczaj średnicę od 40 do 50 mm i długość 5 lub 7 metrów, są wprowadzane do gleby. Instaluje się je wokół planowanych wykopów i łączy za pomocą kolektora ssącego z montowaną na powierzchni pompą. Pompy do igłofiltrów charakteryzują się dużą wydajnością, opróżniają rurociąg ssący poprzez zasysanie wody. Użytkowanie igłofiltrów pozwala na obniżenie wód gruntowych na terenie przylegającym do instalacji lub przez nią otoczonym.
Prawidłowo zainstalowany system igłofiltrów wstępnie osuszy i ustabilizuje wilgotną glebę do głębokości ok. 6 metrów. W przypadku głębszych wykopów można zainstalować dodatkowe stopnie na niższym poziomie. Systemy te są szczególnie skuteczne w glebach uwarstwionych i drobnoziarnistych.

Schemat działania igłofiltrów

System igłofiltrów składa się z szeregu blisko rozmieszczonych rur o małej średnicy z jednym lub kilkoma filtrami szczelinowymi u podstawy. Są one podłączone do jednej wspólnej rury (kolektora ssącego), a cały system kończy się agregatem pompowym. Pompa igłofiltrowa wytwarza podciśnienie w kolektorze, który zasysa wodę, a następnie odprowadza ją w wyznaczone miejsce lub kieruje do systemu uzdatniania. Instalacja, oprócz igłofiltrów, kolektora ssącego oraz pompy, obejmuje również: łączniki, kolanka, uszczelki, kosze ssawne, węże ssawno-tłoczne, rozdzielacze, przepływomierze, zawory, przepustnice oraz adaptery.

Jakie rodzaje igłofiltrów wyróżniamy?

Podział igłofiltrów można rozpatrywać pod kilkoma aspektami. Jednym z nich jest np. rodzaj odwiertów. Może być on jednostopniowy (stosowany do podstawowej głębokości wykopów) oraz wielostopniowy (wykorzystywany w przypadku głębszych wykopów).

Igłofiltry dzielimy również ze względu na materiał, z którego zostały wykonane:

  • Polietylenowe (PE) – to elastyczne igłofiltry o długości do 7 metrów i średnicach 32 lub 60 mm. Na ich końcach znajduje się filtr siatkowy. Charakteryzują się wydajnością ok. 1 m³/h, zazwyczaj przyłącza się je do instalacji wykonanej z aluminium. Stanowią najpopularniejsze rozwiązanie na polskim rynku.
  • Stalowe – charakteryzują się długością do 4-6 metrów i średnicą 32 lub 50 mm. Zazwyczaj na ich końcach znajduje się ostrze, które ma za zadanie ułatwienie wprowadzenia igłofiltra w grunt. Stalowe wersje igłofiltrów mają odrobinę większą wydajność od modeli PE, zwykle wynosi ona ok. 1-1,5 m³/h.
  • Plastikowe (PVC) – podobnie jak w przypadku stalowych igłofiltrów, długość modeli plastikowych wynosi maksymalnie 4 do 6 metrów. Różnią się natomiast średnicą (42 mm) oraz zakończeniem (filtr syntetyczny). Ich wydajność to ok. 1,2 m³/h.

Do najpopularniejszych rozwiązań w Polsce należą instalacje igłofiltrowe IGE-81/32 oraz IGE-81/63. Obejmują one igłofiltry polietylenowe, zakończone filtrem osiatkowanym, podłączone do aluminiowego kolektora o średnicy 133 mm.

systemy odwadniania igłofiltrami
wynajem igłofiltrów hamer.pl

Przeznaczenie igłofiltrów

Igłofiltry są dość uniwersalne – wykorzystuje się je w szerokim zakresie. Nadają się do płytkich fundamentów, jak i długich wykopów pod rurociągi w gruntach o małej lub średniej przepuszczalności. Mogą być również stosowane do nawadniania małych i średnich ogrodów przydomowych.

Są przeznaczone m.in. do:

  • czasowego obniżenia poziomu wody dla prac z wykopami poniżej poziomu wód gruntowych,
  • odwodnienia geotechnicznego, mającego na celu poprawę stabilności gruntu,
  • ogólnego obniżenia poziomu wód gruntowych,
  • pozyskania wody do wykorzystania w rolnictwie.

Zalety i wady igłofiltrów

Igłofiltry można szybko zainstalować w większości warunków gruntowych, dzięki czemu idealnie nadają się do miejsc, w których odwodniony musi zostać bardzo obszerny teren. Są łatwe w utrzymaniu, transporcie, montażu i czyszczeniu. Igłofiltry są również niezwykle wydajne i wysoce odporne na zamulanie. Można je dowolnie modyfikować – większość eksploatowanych elementów jest łatwo dostępna w składach budowlanych. Komponenty wykonane z tworzyw sztucznych (popularne igłofiltry polietylenowe) charakteryzuje odporność na korozję czy niskie temperatury. Nic nie stoi na przeszkodzie, by jeden igłofiltr wykorzystywać w wielu projektach.

Igłofiltry mają dwie wady. Pierwsza z nich związana jest z użytkowaniem tego systemu. Podobnie, jak w przypadku każdego procesu inżynierii naziemnej, posiadanie doświadczonego personelu do planowania, montażu instalacji i nadzorowania prac może mieć kluczowe znaczenie dla efektywności odwadniania gruntu z wykorzystaniem igłofiltrów. Druga wada to koszt zakupu tego typu systemów. Można ją jednak łatwo obejść, decydując się na wynajem kompletnej instalacji igłofiltrowej.

Korzyści wynikające z wykorzystywania igłofiltrów

Odwadnianie igłofiltrowe jest jedną z najbardziej ekonomicznych, elastycznych i skutecznych metod odwadniania dostępnych na rynku. Obniżenie lustra wody poniżej największej głębokości wykopu zapewnia stabilność ścian oraz dna, co gwarantuje maksymalne bezpieczeństwo i szybki postęp prowadzonych prac. Jeśli jednak odwadnianie igłofiltrowe ma zostać wykorzystane jedynie do jednorazowej pracy, warto zdecydować się na najbardziej ekonomiczny wariant, czyli wynajem instalacji.

systemy igłofiltrowe
odwodnienie terenów igłofiltrami

Wynajem igłofiltrów

Firma Hamer specjalizuje się w wykonywaniu odwodnień za pomocą igłofiltrów i studni głębinowych. Oferuje również możliwość wynajmu systemu igłofiltrów zarówno do kompleksowych, zaawansowanych prac, jak i niewielkich robót. Wszystkie igłofiltry są regularnie sprawdzane oraz serwisowane, dzięki czemu gwarantujemy niezawodne funkcjonowanie instalacji, co przekłada się na efektywne i sprawne odwodnienie gruntu. Nasz doświadczony zespół doradzi Ci najlepsze rozwiązanie odpowiadające Twoim potrzebom. Dzięki wysokiej klasy komponentom oraz profesjonalnym poradom wykop pozostanie suchy przez cały cykl projektowy.

    * Pole jest wymagane. Prosimy wypełnić wszystkie pola oznaczone gwiazdką.

    Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez Hamer Sp. z o.o. z siedzibą w Luboniu przy ul. Armii Poznań 49, 62-030 Luboń moich danych zawartych w powyższym formularzu kontaktowym w celu zapewnienia komunikacji między nami. Wiem że wyrażenie zgody jest dobrowolne oraz że mam prawo w każdej chwili cofnąć oddzieloną zgodę. Wiem, że cofnięcie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na jej podstawie przed jej wycofaniem.

    Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Hamer Sp. z o.o. z siedzibą w Luboniu przy ul. Armii Poznań 49, 62-030 Luboń informacji handlowych drogą elektroniczną na podany przez mnie adres e-mail na podstawie ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną.

    Wyrażam zgodę na używanie przez Hamer Sp. z o.o. z siedzibą w Luboniu przy ul. Armii Poznań 49, 62-030 Luboń telekomunikacyjnych urządzeń końcowych, których jestem użytkownikiem, dla celów marketingu bezpośredniego na podstawie ustawy Prawo Telekomunikacyjne.