Pompy do brudnej wody to urządzenia wykorzystywane do przepompowywania i wypompowywania wody zanieczyszczonej przez piasek, błoto, liście, gałęzie, a nawet niewielkie kamienie. Doskonale nadają się do przepompowywania wody z zalanych piwnic, oczek wodnych, studni, rowów, zanieczyszczonych basenów oraz wykopów budowlanych i architektonicznych. Na co zwrócić szczególną uwagę wybierając konkretny model pompy biurowej?

Spis treści

Jaką pompę do brudnej wody wybrać?

W trakcie wyboru pompy przeznaczonej do wypompowywania i przepompowywania zabrudzonej wody należy wziąć pod uwagę kilka czynników. Pierwszym z nich jest wielkość, a dokładniej pojemność zbiornika z zanieczyszczoną wodą. Kolejne to głębokość zbiornika, stopień zanieczyszczenia wody i lokalizacja. Im większy, głębszy i bardziej zanieczyszczony zbiornik, tym pompa do brudnej wody musi wyróżniać się wyższą wydajnością. Moc pompy, a dokładniej moc silnika pompy jest podawana przez producentów w kilowatach (kW). Moc pompy jest bezpośrednio skorelowana z jej maksymalną wydajnością wyrażoną w litrach na jedną godzinę pracy urządzenia lub w metrach sześciennych.

Co jeszcze wziąć pod uwagę w trakcie wyboru pompy do wody brudnej i ścieków?

Kolejnym istotnym czynnikiem decydującym o wyborze pompy do brudnej wody jest maksymalna wysokość podnoszenia. Ten parametr jest szczególnie ważny w przypadku konieczności wypompowywania wody z głębokich wykopów. Wybrane modele umożliwiają podnoszenie zanieczyszczonej wody do wysokości kilku, kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu metrów. Dobrym przykładem jest pompa wirnikowa BBA BA 150, której maksymalna wysokość podnoszenia wynosi aż 38 m.

Jaka pompa do brudnej wody jest najlepsza?

Najlepsze pompy do wody są wyposażone w zaawansowane systemy filtracji, dzięki którym skutecznie zatrzymują różnej wielkości ciała stałe. Ponadto wyróżniają się dużą mocą silnika, a co za tym idzie wysoką wydajnością i uniwersalnym zastosowaniem. Pompy do igłofiltrów, wody brudnej i ścieków są przez wielu użytkowników uważane za jedne z najlepszych na rynku. Wynika to m.in. z ich niezawodności, długiej żywotności i możliwości wypompowania oraz przepompowania nawet bardzo zanieczyszczonej wody. Pompy wirnikowe doskonale nadają się do obniżenia poziomu wody gruntowej.

Kolejnym zastosowaniem instalacji igłofiltrowych są odwodnienia geotechniczne. Odwodnienia tego typu wykonuje się w celu zredukowania ryzyka osunięcia gleby i zwiększenia stabilności gruntu.

Pozostałe informacje o pompach do wody brudnej

Porównując poszczególne modele pomp do brudnej wody i ścieków warto zwrócić szczególną uwagę na średnicę wlotu oraz wylotu urządzenia. Im są większe, tym pompa może bezpiecznie przepompować większe zanieczyszczenia stałe. 

Kolejną kwestią są rozmiary oraz waga. Profesjonalne pompy wirnikowe takie jak HÜDIG HC 522/07, BBA BA 100 i BBA BA 150 to urządzenia wyróżniające się wagą przekraczającą 1000 kg. Oznacza to konieczność zorganizowania odpowiedniego transportu. Sprawdzając parametry techniczne pompy do brudnej wody należy zwrócić szczególną uwagę na maksymalną temperaturę wody bezpieczną dla urządzenia. W przypadku wypompowywania i przepompowywania zanieczyszczonej wody oraz ścieków (np. z rowów i wykopów), ten parametr nie ma dużego znaczenia. Jednak w trakcie przepompowywania wody o wysokiej temperaturze, należy wykorzystywać wyłącznie pompy przystosowane do ciepłej i gorącej wody.

Następnym ważnym czynnikiem jest materiał, z którego wykonano obudowę urządzenia. Pompy do wody brudnej są często wykorzystywane w trudnych warunkach, dlatego urządzenie musi być odpowiednio zabezpieczone. Wybrane modele pomp są chronione przez obudowy wykonane z aluminium lub ze stali nierdzewnej.