Pompy do wody są dziś wykorzystywane w wielu obszarach. Jednym z najpopularniejszych zastosowań tych urządzeń jest osuszanie terenu, niezbędne w takich branżach, jak budownictwo, rolnictwo czy przemysł. Aby skutecznie usunąć nadmiar wody z danego terenu, konieczne jest zastosowanie sprzętu o odpowiednich parametrach – kluczowa w całym procesie będzie m.in. wydajność pompy do wody. Wyjaśniamy od czego może ona zależeć i co na nią wpływa.

Spis treści

Rodzaj pompy do wody i przepływ wody

Wydajność pompy do wody może być zależna od rodzaju danego urządzenia. Istnieją różne modele sprzętu, wykorzystywanego w pracach związanych z osuszaniem terenu. Wyróżniamy np.: pompy próżniowe, wirnikowe czy zatapialne. Każdy z tych rodzajów ma swoje własne cechy i zastosowania. Co do zasady, pompa próżniowa będzie miała zdecydowanie lepszą wydajność niż model zatapialny.

Inne czynniki, wpływające na wydajność pompy, to przepływ, czyli ilość wody, która może być przetłoczona przez pompę w określonym czasie. Mierzy się go (i tym samym określa wydajność danego urządzenia) w litrach na minutę lub metrach sześciennych na godzinę. Najlepsze modele wyróżniają się wydajnością na poziomie nawet 280 m³/h. Nie bez znaczenia jest również moc silnika pompy – jednostka o większej mocy jest w stanie przetłaczać większe ilości wody w krótszym czasie.

Stan techniczny i warunki pracy pompy

Każdy, kto zastanawia się, jak zwiększyć wydajność pompy do wody, powinien zwrócić uwagę na stan techniczny danego urządzenia. Wybrany model należy regularnie sprawdzać i konserwować, aby utrzymać jego sprawność na jak najwyższym poziomie. Wymiana uszkodzonych części, czyszczenie filtra, smarowanie elementów mechanicznych – to wszystko przyczynia się do utrzymania odpowiedniej wydajności pompy. Dla przykładu – zużyte łożyska lub zanieczyszczony środek smarny mogą powodować opór silnika, co nie tylko obniży efektywność urządzenia, ale także zwiększy zużycie energii elektrycznej.

Ponadto warunki, w których pracuje pompa np. do osuszania terenu, mają istotny wpływ na jej wydajność. Jeśli urządzenie jest użytkowane w trudnym środowisku – w wysokiej temperaturze, z silnym zapyleniem – może to prowadzić do szybszego zużycia się części i obniżenia efektywności. Ważne jest, aby dostosować sprzęt do warunków, panujących w danym miejscu pracy do oraz regularnie monitorować jego działanie, reagując na wszelkie nieprawidłowości.

Dobór mocy pompy do wody do planowanych prac

Jedno z najczęściej zadawanych pytań podczas planowania osuszania terenu to: jak dobrać moc pompy do wody? Wybór zbyt słabego urządzenia może znacznie wydłużać pracę lub w ogóle uniemożliwiać skuteczne usuwanie wody. Z drugiej strony, zbyt silna pompa będzie prowadzić do niepotrzebnego zużycia energii.

Wybierając urządzenie, warto ocenić objętość wody, która musi zostać przepompowana. Trzeba również wziąć pod uwagę warunki terenowe. Jeśli dane miejsce jest mocno zalane i wymaga intensywnego osuszania, należy postawić na pompę o większej mocy. Poza tym, można rozważyć ewentualne przyszłe potrzeby. Jeśli istnieje prawdopodobieństwo, że obszar do osuszenia będzie się powiększał, warto sięgnąć po urządzenie o większej wydajności, zapewniające elastyczność.

Wiele pomp do osuszania terenu nie jest dziś kupowanych na własność, a wynajmowanych. To wygodne rozwiązanie, pozwalające oszczędzić pieniądze i czas np. na konserwację urządzenia.Wypożyczalnia pompy do wody zadba o to, by stan techniczny danego sprzętu zapewniał maksymalną wydajność. Pracujący w takich miejscach specjaliści chętnie podpowiedzą również jak dobrać moc pompy do wody, by jej praca była maksymalnie efektywna.