Poszczególne modele pomp do odwadniania systemem igłofiltrowym różnią się od siebie parametrami technicznymi, a co za tym idzie, zastosowaniem. Kluczowym parametrem pompy jest moc silnika elektrycznego lub spalinowego, która bezpośrednio wpływa na wydajność urządzenia, czyli maksymalną liczbę metrów sześciennych cieczy. Ten parametr określa ile cieczy może przepompować urządzenie w trakcie jednej godziny pracy. Co jeszcze warto wiedzieć o parametrach pompy do odwadniania? Które z nich są szczególnie ważne w trakcie wybierania konkretnego modelu?

Spis treści

Parametry pomp odwadniających – najważniejsze informacje

Wydajność urządzenia, czyli kluczowy parametr techniczny pomp odwadniających powinien być dostosowany do konkretnego zastosowania. Im wyższa wydajność, tym więcej cieczy wypompuje urządzenie w krótszym czasie. Pompy o wydajności 35 m³/h są przeważnie wykorzystywane m.in. do odwadniania niewielkich wykopów. Z kolei modele o wydajności wynoszącej nawet 98 m³/h doskonale sprawdzą się do szybkiego wypompowania wody np. z dużych wykopów drogowych.

Kolejnym ważnym parametrem technicznym pompy odwadniającej jest maksymalna wysokość podnoszenia. Na szczególną uwagę zasługują urządzenia, których maksymalna wysokość podnoszenia wody wynosi 20 metrów. Taki sprzęt idealnie nadaje się do wypompowywania wody zarówno ze stosunkowo płytkich, jak i bardzo głębokich wykopów.

Parametry pomp do odwodnień – ciąg dalszy

Pompy do odwodnień, ze względu na typ, a dokładniej sposób zasilania, dzielą się na dwie grupy. Pierwszą z nich są modele wyposażone w silnik elektryczny, natomiast drugą modele z silnikiem spalinowym zasilanym olejem napędowym.

Pompy elektryczne, w zależności od konkretnego zastosowania, mogą mieć moc np. od 2,2 kW do 5,5 kW. W przypadku większych silników, pompy są przystosowane do zasilania z trójfazowych instalacji elektrycznych. Z kolei urządzenia zasilane olejem napędowym charakteryzują się mocą np. od 5,5 kW do 7,5 kW. Pompy tego typu w trakcie jednej godziny pracy spalają około 1 l oleju napędowego.

Na jakie jeszcze parametry pomp do odwodnień warto zwrócić szczególną uwagę? Przede wszystkim na maksymalną głębokość zanurzenia, czyli liczbę metrów, na które można zanurzyć urządzenie. Ten parametr jest istotny w przypadku wykopów, w których znajduje się bardzo dużo wody.

Jaką pompę do odwodnień wybrać?

Przed wyborem konkretnej pompy do odwodnień należy przede wszystkim przeprowadzić pogłębioną analizę zastosowań urządzenia. W pierwszej kolejności trzeba sprawdzić moc, wydajność, maksymalną wysokość podnoszenia cieczy i głębokość zanurzenia pompy. 

Dodatkowo należy zwrócić uwagę na średnicę otworu wlotowego i wylotowego oraz jakość użytych materiałów. Kolejne ważne aspekty to ciśnienie z jakim pompa pompuję wodę, waga i wymiary fizyczne urządzenia oraz maksymalna temperatura przepompowywanej wody. Najczęściej wykorzystywane typy urządzeń to pompy hydroforowe, pompy powierzchniowe, pompy zanurzeniowe i pompy przeznaczone do odwadniania piwnic.

Dobre pompy do odwadniania – zastosowanie

Pompy odwadniające są powszechnie wykorzystywane do odwadniania wykopów, w tym wykopów liniowych wykorzystywanych do zbudowania instalacji deszczowych, gazociągowych, elektrycznych i sanitarnych. Ponadto dzięki zastosowaniu pomp można szybko i skutecznie odwodnić wykopy szerokoprzestrzenne, niezbędne do budowania obiektów kubaturowych z częścią znajdującą się pod ziemią.

Dobre pompy do odwadniania służą do wypompowywania wody z wykopów pod fundamenty słupów energetycznych, wiatraków i różnego rodzaju konstrukcji stalowych. Kolejnymi zastosowaniami pomp odwadniających są wykopy inżynieryjne oraz odwadnianie terenu, które przeprowadza się w celu poprawienia stabilności gruntu. Odwadnianie geotechniczne jest przeprowadzane w celu ograniczenia lub całkowitego wyeliminowania osunięć gruntu.

Co jeszcze warto wiedzieć o pompach odwadniających? 

Odwadnianie wykopów przy wykorzystaniu systemu igłofiltrów ma szereg zalet. Pierwszą z nich jest ekonomia. Nawet w przypadku głębokich wykopów, w których znajduje się wysoki poziom wody, odwodnienie nie wiąże się z poniesieniem wysokich kosztów.

Kolejną kwestią jest bezpieczeństwo. W przypadku obniżenia lustra wody wszystkie ściany wykopu są stabilne. W praktyce oznacza to możliwość prowadzenia prac w wykopie praktycznie natychmiast po zakończeniu odwadniania. Ponadto systemy igłofiltrów wyróżniają się uniwersalnym zastosowaniem. Doskonale sprawdzają się w zróżnicowanym terenie. Dodatkowo można je wykorzystywać bez względu na panujące warunki atmosferyczne.