Budowa domu to przedsięwzięcie o tyle ekscytujące, co i mogące trochę przytłaczać. Powiedzieć, że należy wziąć przy tym pod uwagę całe mnóstwo aspektów, to jak nie powiedzieć nic. Nie każdy z nas jest przecież budowlanym specjalistą.
Być może będziesz budować tylko jeden lub dwa domy w ciągu życia. Bez względu na to, ile artykułów blogowych przeczytasz, nic nie jest w stanie naprawdę przygotować Cię na to, jak wiele decyzji będziesz musiał podjąć w trakcie procesu budowy. Wynika z tego fakt, że jako właściciel domu prawdopodobnie nie będziesz ekspertem w dziedzinie budownictwa. A jeżeli już nim jesteś, to zawsze przyda Ci się profesjonalne wsparcie i garść porad. Oto dobre praktyki.
Spis treści
- Krok 1- priorytety. Jak zacząć budowę domu?
- Budżet na budowę domu
- Wybór działki do budowy domu
- Na co zwrócić uwagę przy wyborze działki?
- Odwodnienie działki
- Metody osuszania działki
- Profesjonalne przygotowanie działki budowlanej
Krok 1- priorytety. Jak zacząć budowę domu?
Brzmi to może jak oczywista sprawa, ale wielu budujących dom chwyta się za uporządkowanie priorytetów dopiero wtedy, gdy budowa na dobrą sprawę już ruszy. Niestety nierzadko skutkuje kosztownymi zmianami w zamówieniach albo nawet płaceniem kar. Nasza propozycja? Usiądź z każdym, kto będzie mieszkał w domu. Zrób listę z pomieszczeniami, listę z ich funkcjami i wreszcie osobną dla każdego pokoju listę rzeczy, które mają się w nim znaleźć.
Lepsze zrozumienie tego, czego można się spodziewać na każdym etapie prac daje bezcenną pewność, że będziesz mógł nawiązać jasną współpracę z wykonawcami w określonych momentach i ogólnie poczujesz się komfortowo w procesie budowy. Jest to szczególnie ważne, gdy działasz jako “własny kierownik projektu” lub podejmiesz jakiekolwiek prace samodzielnie, abyś mógł upewnić się, że materiały dotrą na miejsce, a wykonawcy zostaną zakontraktowani we właściwym czasie.
Początkowa faza obejmuje najczęściej:
- – Roboty ziemne tworzące dostęp do placu budowy,
- – Oczyszczanie terenu i usuwanie roślinności,
- – Wyposażenie w plany, rysunki i sprzęt ochronny,
- – Ustawienie bezpiecznego kontenera na śmieci (wynajętego lub zakupionego)
- – prace hydraulika i geodety,
- – przywiezienie i zabezpieczenie materiałów,
- – stworzenie stanowisk pracy takich jak stacje mieszania materiału budowlanego.
Budżet na budowę domu
Najpierw jednak trzeba przysiąść do pomysłu z… portfelem. Bez tego ani rusz. Planowanie finansowania “w locie” podczas procesu realizacji to prosta droga do kłopotów. Istnieje sporo wydatków, które wykonawca wczesnego planu może zwyczajnie przeoczyć. Niektóre z nich to:
- – architektura krajobrazu,
- – ogrodzenie,
- – decking (odeskowanie, lub po prostu podłogi),
- – pokrycia dachowe,
- – stolarka okienna,
- – okablowanie multimedialne,
- – podjazdy,
- – umeblowanie.
Wybór działki do budowy domu
Łączy się to właściwie z poprzednim akapitem, ale nie chodzi przecież o sam budżet. Sprawdź, czy teren obejmuje Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego uchwalany przez radę gminy – urzędy to pierwsze miejsca, do których warto skierować kroki. MPZP określa przeznaczenie działki i może zawierać ważne regulacje techniczne takie jak wysokość zabudowy, dopuszczalna liczba kondygnacji (piętra) czy rodzaj dachu. Czasem obejmuje nawet takie aspekty jak kolorystyka elewacji i inne kwestie dotyczące estetyki. Warto pamiętać, że obejmuje on nie tylko budynki mieszkalne takie jak bliźniaki czy domki letniskowe, ale również obiekty użyteczności publicznej. Pierwsze formalności mogą zostać dopełnione w Wydziale Architektury i Budownictwa właściwym dla miejsca, w którym będziesz budować. Nie obejdzie się także bez lektury księgi wieczystej nieruchomości, w której mowa o służebności osobistej i gruntowej czy hipotece.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze działki?
Sprawdź dokładny przebieg granic działki i uzbrojenie działki, czyli to, czy posiada dostęp do wody, prądu, gazu i kanalizacji. Pisaliśmy o architekturze krajobrazu. Chciałoby się rzec, że tutaj mogą rozpoczynać się schody – dosłownie i w przenośni. Kształt terenu na działce to sprawa niebagatelna i generalna zasada podpowiada, że im mniej nierówności, tym łatwiej będzie projektować i budować. Należy uwzględnić załomy i ewentualny nieregularny kształt działki.
Odwodnienie działki
Dostęp do wody należy do uzbrojenia. Nikt nie chce takich niespodzianek w gruncie podczas wykopów budowlanych, prawda? Przyczyny jej występowania obejmują najczęściej:
- – naturalny, podziemny przepływ wody,
- – spływanie po pochyłym terenie w kierunku domu
- – woda zebrana w luźniejszej, zasypanej glebie,
- – niewłaściwy montaż rynny,
- – rynny wymagające oczyszczenia,
- – uszkodzone instalacje wodne.
- – dobrze nawodniona gleba wzdłuż fundamentu (bądź raczej: aż nadto dobrze).
Łatwo przewidzieć katastrofalne skutki, jakie może wywołać nieprawidłowe odwodnienie działki gliniastej. Ciśnienie naciska na fundamenty, podczas gdy woda gromadzi się w czasie ulew lub wiosennych roztopów. W porze suchej woda odparowuje, zmniejszając to ciśnienie. Powoduje to, że dom zwyczajnie przesuwa się w przód i w tył wraz ze zmianą pory roku, tworząc większe obciążenie na podbudowie. Niechciana woda musi zostać wypompowana lub przepompowana.
Metody osuszania działki
Jedno z najpopularniejszych i najskuteczniejszych rozwiązań to igłofiltry. Metoda ta wykorzystuje przewody rurowe z wytrzymałych tworzyw sztucznych lub stalowe, kolektor ssący i pompy. Na końcu przewodu znajduje się perforacja – filtr odprowadzający wodę z gruntu. Prawidłowo zainstalowany system gwarantuje osuszenie gruntu nawet do 6 metrów – opcjonalnie może zostać przeprowadzony głębiej. Pełny opis sposobu ich działania i schematy znajdziesz w Hamer.pl.
Profesjonalne przygotowanie działki budowlanej
Wróćmy do początku artykułu, gdzie wspomnieliśmy, że niekoniecznie każda osoba planująca budowę domu musi być znawcą budowlanki. W Hamer wiemy, że wiedza to potęga – oferujemy nie tylko przejrzyste warunki współpracy, ale i kompleksowe usługi wykonawcze. Pierwszy krok to zawsze projektowanie odwodnień – możesz na nas liczyć w tej kwestii od początku do końca prac. W Hamer znajdziesz profesjonalny sprzęt taki jak:
- – pompy do igłofiltrów,
- – pompy do wody brudnej i ścieków,
- – pompy zatapialne,
- – pompy wysokościowe,
- – motopompy,
- – niezbędne akcesoria.
Dziś jest dobry dzień, aby dokonać wizualnej inspekcję działki lub domu. Sprawdź przestrzeń pod ziemią i obejrzyj swój fundament z zewnątrz. Jeśli podejrzewasz, że masz stojącą wodę, nie wahaj się zajrzeć do nas – istnieje wiele rozwiązań dla Twojego domu w zależności od pochodzenia wody, a my zrobimy to za Ciebie!