Systemy zbierania wody opadowej można podzielić na dwie kategorie. Pierwszą z nich jest system podziemny, natomiast druga to instalacja nadziemna. Umiejętne zagospodarowanie deszczówki to skuteczny i sprawdzony sposób na obniżenie rachunków oraz ochronę środowiska. Wodę z opadów deszczowych można bezpiecznie gromadzić, a następnie wykorzystywać np. do podlewania ogrodu, trawnika oraz podczas prac gospodarskich. Co warto wiedzieć o systemach zbierania deszczówki? W jaki jeszcze sposób można wykorzystywać zebraną wodą?

Spis treści

Jak zbierać wodę deszczową? Podstawowe informacje

Wybór systemu przeznaczonego do efektywnego zbierania wody deszczowej powinien uwzględniać kilka czynników. Pierwszym z nich jest wielkość miejsca, w którym zostanie zamontowany system. Dlaczego to jest takie istotne? Przede wszystkim ze względu na konieczność montażu zbiorników, w których będzie przechowywana woda deszczowa. Im większym miejscem dysponujemy, tym większe zbiorniki można zamontować. 

Duże instalacje umożliwiające zbieranie wody deszczowej mogą bezpiecznie pomieścić nawet kilka tysięcy litrów. Tak duża pojemność pozwala na efektywne podlewanie nawet bardzo dużego ogrodu, trawnika lub roślin znajdujących się w przestronnych szklarniach. Woda opadowa jest w pełni bezpieczna dla roślin, warzyw, drzew i krzewów owocowych, roślin ozdobnych i trawy.

Sposoby na zbieranie deszczówki – co jeszcze warto o nich wiedzieć?

Skuteczne łapanie i magazynowanie wody opadowej wiąże się z montażem specjalnych urządzeń. Podziemne systemy wymagają instalacji specjalnych skrzynek rozsączających, przeznaczonych do magazynowania wody opadowej, która wsiąka grunt w bezpośrednim sąsiedztwie skrzynek. Konstrukcja podziemnych skrzynek została zaprojektowana w taki sposób, aby umożliwić gromadzenie jak największej ilości wody podczas opadów atmosferycznych. Następnie woda jest stopniowo rozprowadzana w ziemi. Jednym z najczęściej wybieranych systemów zbierania wody opadowej jest instalacja z wyłapywaczem (nazywanym również zbieraczem).

System jest złożony z elementów, które są montowane bezpośrednio w rurach spustowych. Wyłapywacze są wyposażone w specjalne otwory, dzięki którym efektywnie gromadzą wodę opadową w pojemnikach. Wielkość, a dokładniej pojemność magazynu na deszczówkę powinna być dopasowana do wielkości ogrodu, trawnika lub szklarni oraz liczby i rodzaju roślin, które będą nawadniane. Kluczowym elementem instalacji tego typu jest specjalny osadnik wyposażony w koszyczek. Tę część montuje się bezpośrednio w rynnie. Osadnik jest odpowiedzialny za efektywne wyłapywanie wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń stałych, w tym np. gałęzi i liści.

Woda deszczowa – jak zbierać i magazynować (dodatkowe informacje)

W przypadku instalacji naziemnych zbiorniki wykorzystywane do magazynowania wody opadowej są montowane tuż przy elewacji budynku. Jeżeli to możliwe, najlepiej wybrać zacienione miejsce. Pojemność najpopularniejszych zbiorników na deszczówkę zawiera się w przedziale od około 300 litrów do około 2000 litrów. Czerpanie wody ze zbiorników może odbywać się przy wykorzystaniu pompy lub kranu.

Z kolei podziemne zbiorniki, jak sama nazwa podpowiada, są wkopywane w ziemię lub montowane w piwnicy. W trakcie opadów woda spływa do nich bezpośrednio z rynien. Podstawowe zbiorniki mieszczą do 2000 litrów wody. To rozwiązanie doskonale sprawdza się w przypadku, gdy woda z opadów jest wykorzystywana w ogrodzie i w domu.

Jak wykorzystywać deszczówkę? Darmowe podlewanie roślin

System przechwytywania i gromadzenia deszczówki pozwala na zredukowanie zużycia wody nawet o 50%. Finalna wielkość oszczędności jest uzależniona od pojemności zbiorników oraz sposobu wykorzystywania wody. 

Przechwycona woda z opadów atmosferycznych doskonale nadaje się do podlewania roślin i napełniania niewielkich zbiorników wodnych (np. oczek wodnych). Ponadto woda deszczowa może być używana w trakcie mycia samochodu i kostki brukowej. Na szczególną uwagę zasługują instalacje umożliwiające doprowadzenie wody deszczowej np. do WC, zmywarki i pralki. Deszczówka nie nadaje się do spożywania, dlatego najpierw musi być dokładnie oczyszczona przy użyciu specjalnego filtra.

Zaawansowane instalacje magazynowania i wykorzystywania deszczówki

Niektóre instalacje wykorzystywane do magazynowania wody deszczowej można podłączyć do systemu nawadniania np. działki, ogrodu lub szklarni. W praktyce oznacza to możliwość efektywnego podlewania roślin bez wykorzystywania wody z domowej instalacji. Podłączenie instalacji do systemu nawadniania przeważnie nie jest czasochłonne i kosztowne. Z tego powodu to rozwiązanie cieszy się coraz większą popularnością. 

Jakich oszczędności można oczekiwać? Trudno jednoznacznie wskazać konkretną ilość zaoszczędzonej wody, ponieważ jest to uzależnione od wielu czynników. Jednak średnio instalacja do magazynowania i wykorzystywania deszczówki pozwala zaoszczędzić od 20 do nawet 30 m³ (niekiedy jeszcze więcej) wody rocznie. Czynniki finansowe i środowiskowe powodują, że zbieranie deszczówki jest powszechne w różnych regionach kraju.