Motopompy do wody to w skrócie urządzenia służące do pompowania cieczy czystej, pozbawionej elementów stałych oraz brudnej z różnych zbiorników wodnych. Jest to kompaktowy agregat przenośny, którego konstrukcja oparta jest na trzech podstawowych częściach: silniku spalinowym, pompie wirowej oraz pływaku. Dodatkowo jest ona wyposażona w ramię lub uchwyt ułatwiający bezpieczne i wygodne przenoszenie na miejsce docelowe. Przed wyborem odpowiedniej motopompy należy dokładnie określić, w jakich warunkach będzie używana, ponieważ pozwoli to na dobranie urządzenia o właściwych parametrach i przeznaczeniu.

Nasza firma oferuje kilka typów motopomp na wynajem w zależności od przeznaczenia, wydajności, typu cieczy, ciśnienia.

Rodzaje motopomp na wynajem

Motopompa do wody czystej (z przydrożnych zbiorników wodnych) – ma ogólne zastosowanie – na budowach oraz do nawadniania pól. Wymaga ochrony przed drobnymi ciałami typu piasek zawartymi w zasysanej wodzie. W budownictwie w tym celu kosz ssawny owija się materiałem, przepuszczającym ciecz, lecz nie obce ciała.

Motopompa ciśnieniowa – pompuje na wielkie odległości i/lub wysokości. Najczęściej używana w rolnictwie w systemach nawadniających. Również może być zasilana wodą z rzek, jest jednak jeszcze bardziej wrażliwa na zawarty w niej piasek. Sposobem na uniknięcie uszkodzeń jest ulokowanie kosza ssawnego dalej od nurtu. Dodatkowo można podwiesić go bezpośrednio pod powierzchnią wody.

Motopompa do brudnej wody lub półszlamowa – przeznaczona głównie dla firm budowlanych, ceniona także przez jednostki Straży Pożarnej. Mała masa i wymiary czynią to urządzenie wygodnym w trudno dostępnych terenach. Nie nadaje się do szlamu, ale pod warunkiem przestrzegania określonych zasad ostrożności może osuszać wykopy na budowie. Przykładem jest jedna z naszych motopomp KTH 100X firmy Koshin, która charakteryzuje się wydajnością 1600 l/min z jednoczesną wysokością podnoszenia do 25 m. Ten model dzięki średnicy przyłączy 100 mm (4”) może pompować wodę z zanieczyszczeniami do 27 mm średnicy.