Pompy do podlewania ogrodów to urządzenia przeznaczone do pobierania wody np. ze studni lub ze zbiornika na deszczówkę i przepompowania jej do systemu nawadniającego ogród. Pompa tego typu to urządzenie elektryczne lub spalinowe, które doskonale sprawdza się m.in. w okresie suszy. Na co zwrócić szczególną uwagę w trakcie wybierania konkretnej pompy?

Spis treści

Jaka pompa do podlewania ogrodu jest najlepsza?

Pompy wykorzystywane w ogrodnictwie i rolnictwie są używane do efektywnego nawadniania roślin m.in. w okresach, w których naturalne źródła wody są niewystarczające. Dzięki pompom można bezpiecznie dostarczyć odpowiednią ilość wody niezbędną do prawidłowego rozwoju i wzrostu roślin.

Porównując poszczególne modele do podlewania ogrodu, przede wszystkim należy wziąć pod uwagę maksymalną ilość wody do podlewania i głębokość ujęcia wody. Kolejne czynniki to odległość dzieląca ogród od ujęcia wody i różnica poziomów. Na podstawie zebranych informacji można oszacować minimalną moc pompy, niezbędną do wydajnego podlewania ogrodu.

Jaka pompa do studni do podlewania sprawdzi się w gospodarstwie?

Podlewanie roślin wodą ze studni to sprawdzone i skuteczne rozwiązanie zapewniające wystarczającą ilość wody m.in. w trakcie suszy. Jednak jaka pompa do studni do podlewania będzie najlepsza? Przed wyborem konkretnego modelu należy dokładnie sprawdzić poziom wody w trakcie okresu suszy. Dla pewności do różnicy poziomów pomiędzy gruntem a poziomem wody w studni warto dodać około 10% (jeżeli to możliwe). Dlaczego to jest takie istotne? Przede wszystkim ze względu na parametr określający maksymalną wysokość podnoszenia wody. Z tego powodu wybierając pompę, która będzie używana do przepompowywania wody ze studni, trzeba dokładnie określić maksymalną możliwą wysokość podnoszenia wody.

Osoby które podlewają ogród lub trawnik wodą ze studni przeważnie wybierają pompy zanurzeniowe albo zatapialne. Urządzenia tego typu w trakcie działania muszą w całości znajdować się pod powierzchnią wody. Wysoka moc pomp, a dokładniej silników pomp zanurzeniowych i zatapialnych gwarantuje wysoką wydajność. W zależności od konkretnego modelu, pompy mogą działać manualnie (konieczność ingerencji użytkownika) lub automatycznie. Na szczególną uwagę zasługują również pompy do zraszaczy, które zasilają system nawadniania ogrodu za pośrednictwem węża ogrodowego.

Jaka pompa do podlewania z beczki sprawdzi się najlepiej?

W przypadku pomp przeznaczonych głównie do podlewania ogrodu lub trawnika z beczki, parametr dotyczący maksymalnego możliwego podnoszenia wody jest mniej istotny. Wynika to z faktu, że większość standardowych beczek wyróżnia się wysokością nieprzekraczającą 180 cm. Dodatkowo pompy wykorzystywane do wypompowywania wody z beczki nie muszą wyróżniać się wysoką wydajnością, ponieważ pojemność beczek przeważnie nie przekracza kilkuset litrów. Nawet pompy o średniej wydajności wypompują taką ilość wody w stosunkowo krótkim czasie.

Jaka pompa do podlewania ogrodu ze zbiornika?

W przypadku podlewania ogrodu lub trawnika wodą ze zbiornika należy upewnić się czy w zbiorniku występują zanieczyszczenia stałe np. w postaci liści lub gałęzi. Im bardziej zanieczyszczony zbiornik, tym system filtracji w pompie musi charakteryzować się większą skutecznością działania. W sytuacji, gdy zbiornik z wodą znajduje się w znacznej odległości od ogrodu, najlepszym wyborem będą pompy wyróżniające się wysoką mocą silnika.

Jaka pompa głębinowa do podlewania ogrodu?

Kolejnym popularnym rozwiązaniem do efektywnego podlewania ogrodu jest pompa wydajna głębinowa. Urządzenie tego typu doskonale sprawdzi się w przypadku, gdy studnia głębinowa jest jedynym źródłem wody. Zestaw składający się z hydrofora i pompy głębinowej zapewnia wysoką wydajność, a co za tym idzie, możliwość podlewania ogrodów o różnej powierzchni. Niewielkie trawniki i małe ogrody mogą być podlewane przy użyciu pompy, której wydajność wynosi około 1000l/h. Z kolei w przypadku dużych ogrodów wydajność pompy powinna wynosić 6000 l/h lub więcej.

Parametry techniczne pomp do podlewania ogrodów – podstawowe informacje

Porównując poszczególne modele pomp używanych do podlewania ogrodów i trawników należy zwrócić szczególną uwagę na wydajność (wyrażoną w litrach na 1 godzinę pracy) i moc silnika. Kolejną istotną kwestią jest ciśnienie, które przez producentów jest najczęściej podawane w barach (rzadziej w jednostce psi, czyli w funtach na cal kwadratowy). W przypadku wysokiego ciśnienia wody, strumień wodny wyróżnia się większą siłą. Ten parametr powinien być dostosowany do posiadanego systemu nawadniania ogrodu lub trawnika.

Kolejnym kluczowym parametrem technicznym jest wielkość, a dokładniej średnica dysz. Im jest większa, tym więcej wody może przez nie przepłynąć w określonej jednostce czasu. Średnica dysz powinna być dopasowana do wielkości ogrodu i stopnia rozbudowania systemu nawadniającego. Pompy elektryczne i spalinowe w trakcie pracy generują hałas podawany przez producentów w decybelach (skrót dB). Im mniej decybeli, tym urządzenie będzie mniej uciążliwe w trakcie działania.