Poważne zalanie wymaga profesjonalnego sprzątania z użyciem profesjonalnego sprzętu – cóż, raczej nie da się tego obejść. Jeżeli masz tylko niewielką ilość stojącej wody w piwnicy, lepiej jest zająć się tym samodzielnie, niż czekać na przybycie profesjonalisty. Ważne jest szybkie działanie zanim woda w piwnicy wyrządzi jeszcze większe szkody.

Spis treści

Usuwanie wody z piwnicy a bezpieczeństwo

Nie wchodź do wody bez uprzedniego zbadania sytuacji. Najgorsze połączenie to stojąca woda i elektryczność. Warto zaopatrzyć się w kalosze lub inne buty o gumowej podeszwie i rękawice, aby zminimalizować ryzyko porażenia prądem. Nie dotykaj żadnych urządzeń elektrycznych, a zwłaszcza tych, które nadal są podłączone do sieci, dopóki piwnica nie zostanie wystarczająco osuszona.

Pierwszą rzeczą, którą należy zrobić po zejściu do piwnicy, jest znalezienie źródła wody będącego sprawcą domowej powodzi. Przyczyny i skutki bywają tutaj przemieszane, ale pewne jest, że podtopienia piwnic zdarzają się najczęściej z takich powodów jak:

  • – problemy z pompami,
  • – silne opady deszczu lub topnienie śniegu,
  • – nieszczelne rury,
  • – pęknięcia fundamentów.

Jeśli powódź została spowodowana przez naturalne przyczyny związane z pogodą, która się unormowała, to prawdopodobnie nie musisz się martwić, że napłynie jeszcze więcej wody i można rozpocząć proces sprzątania. Jeśli natomiast wodę w piwnicy spowodowała coś takiego jak przeciekająca rura lub awaria pompy, to należy naprawić problem przed podjęciem próby usunięcia wody z pomieszczenia.

Wypompowanie wody z piwnicy i dobór pompy

Metodzie z wiaderkiem i siłą wiosłowania barkami podziękujemy. Jedne z najskuteczniejszych narzędzi do osuszania bądź wydobywania wody z piwnicy w asortymencie Hamer to pompy do wody brudnej. Bywa, że w piwnicy zalega nie tylko woda, ale i cząstki stałe takie jak piach, szlam, kamienie czy żwir. Z dużym prawdopodobieństwem możemy przyjąć, że właśnie tak będzie, a czasem są to nawet zanieczyszczenia pokroju olejów, smarów czy tłuszczy. Projektanci renomowanych urządzeń zadbali o to, aby wirniki pomp radziły sobie z takimi niespodziankami, co nie tylko wpływa na żywotność urządzenia, ale zwyczajnie zapobiega jeszcze większemu bałaganowi związanemu ze zmianą narzędzia pracy… w połowie pracy. Warto zapamiętać to zasadnicze rozróżnienie od pomp do wody czystej, które z taką “wzbogaconą” o cokolwiek co prąd naniesie wodą zwyczajnie sobie nie poradzą. Na wstępie cenne będzie rozpoznanie, z jakimi cząstkami orientacyjnie będzie musiała zmierzyć się pompa (ich średnica i rodzaj). Pozwoli to również uniknąć wyższych poborów prądu czy przykrych kosztów serwisowania.

Niezawodne pompy wirnikowe do osuszania piwnic

Rzućmy okiem na specyfikację techniczną urządzeń, jakimi są pompy do osuszania piwnic. W Hamer zdajemy sobie sprawę, że wybór pompy do wody nie zawsze może być dla każdego do końca oczywisty. Na co zwrócić uwagę przy osuszaniu piwnicy? Szczególnie istotne parametry stanowią:

  • – maksymalny przepływ wyrażony w m3/h (wydajność pompy),
  • – wysokość podnoszenia,
  • – informacje o ciśnieniu,
  • – informacje o silniku pompy,
  • – informacje o typie i rozmiarze przyłącza,
  • – funkcja obsługi cząstek stałych – a jeżeli jest, to średnica dopuszczalnych zanieczyszczeń,
  • – typ wirnika,
  • – przelot,
  • – system zasysania.

To oczywiście nie wszystko, bo urządzenia różnią się dodatkowymi uszczelnieniami czy tajnikami konstrukcji chłodzenia, membran czy zaworów. Bez wątpienia serce pompy, tak jak serce samochodu, stanowi silnik. Cechują go parametry fizyczne i mechaniczne takie jak liczba cylindrów, pojemność skokowa, prędkość i moment obrotowy czy emisja, czyli popularny temat zwłaszcza w kontekście stosowania silników Diesla. Równie ważne mogą okazać się wymiary i masa pompy (całego urządzenia), bowiem duże pompy stosowane zwykle do celów przemysłowych niekoniecznie muszą być zastosowane w warunkach domowych. Ważna informacja to także generowane natężenie hałasu, zwłaszcza gdy pompa ma pracować przez dłuższy czas albo blisko od domowników czy sąsiadów. Interfejs urządzenia powinien być możliwie przejrzysty i przyjazny, a wiele modeli pomp mogą obsługiwać również osoby zupełnie początkujące.

Wiemy, że gdy stoi się przed takim wyborem, to w głowie naturalnie rodzi się wiele pytań – a może jednak tu będzie potrzebna pompa zatapialna… Być może po lekturze tego małego kompendium to wszystko jawi się jako nieco przytłaczające, ale masz od tego nas. Skontaktuj się z Hamer, by wynająć najlepsze pompy do zadań specjalnych, a my z pewnością dobierzemy coś dla Ciebie.